(+48) 604 443 918

3 miejsca w Ustce, które warto odwiedzić

Zdecydowanie najciekawszym miejscem w Ustce jest latarnia morska położona w pobliżu nadmorskiej promenady i wejścia na molo. Wieża latarni wznosi się na wysokość niemal 20 m. W dawnych czasach latarnia była wyposażona w aparaturę z lampą oliwną jako źródłem światła. Jednak w 1892 roku zbudowano nową, ośmiokątną wieżę na której szczycie umieszczona jest biała laterna. Budowli udało się przetrwać burzliwe lata wojenne i uruchomiono ją ponownie już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku latarnię morska w Ustce wpisano do rejestru zabytków. Obecnie źródłem światła jest aparatura składająca się z żarówek o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki o średnicy niemal 1 metra. Światło z latarni widać tylko od strony morza.

Będąc w Ustce koniecznie należy przespacerować się w okolicę – małego placyku Zaułka Kapitańskiego znajdujący się w miejscu gdzie ul. Marynarki Polskiej skręca w stronę portu. Można tu zobaczyć historyczne kamienice z końca XVIII wieku, w których zamieszkiwali kapitanowie statków, stąd właśnie wzięła się nazwa tego miejsca. Od 1357 do 1889 roku znajdował się tu również mały kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela i Świętego Mikołaja, który jest patronem żeglarzy i kupców. W dawnych czasach wysokiej wieży kościoła używano jako znaku nawigacyjnego. Niestety kościół oddano do rozbiórki w 1889 roku, ponieważ było w nim miejsce dla zaledwie 200 osób i stał się zbyt mały jak na potrzeby rozwijającego się miasta. W tamtych czasach żeby znaleźć sobie miejsce siedzące trzeba było pojawić się na miejscu już godzinę przed nabożeństwem. Miejsce, w którym kiedyś znajdował się kościół obrysowują dziś rosnące na skwerze stare lipy. W samym centrum skweru umieszczono wbudowany kiedyś w jedną ze ścian kościoła kamień młyński.

Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest zbudowany w stylu neogotyckim Kościół Najświętszego Zbawiciela. To druga ze świątyń oddanych gminie Ustka. Kościół poświęcony został w roku 1888, jednak była to wtedy świątynia protestancka, którą do kościoła katolickiego przyłączono dopiero po II Wojnie Światowej (w 1945 roku). Budowla powstała na granicy osady, a w jej pobliżu wytyczono też miejsce na cmentarz. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w 1885 roku. Za budowę odpowiadał warsztat mistrza budowlanego Franza Draheima z Ustki. Kościelne organy sporządził organmistrz Völkner z Duninowa. Wypróbowujący je w 1888 roku organista ze słupskiego Kościoła Najświętszej Marii Panny uznał ten instrument za najlepszy, jaki kiedykolwiek opuścił warsztat Völknera.

Skontaktuj się
z nami

Współrzędne GPS:

Brzozowa 28, Ustka, Polska

54.5756169          16.8714640
54°34′32.22″N      16°52′17.27″E